Türkiye'nin Her Yerine
ÜCRETSİZ KARGO

 x 

Sepetiniz Boş
SEPETİ GÖSTER

Organik Beslenme

Uzun süreli bir beslenme programı hazırlarken izlenecek en iyi yol elbette ki, günlük besin ihtiyacımızı tamamıyla karşılayacak şekilde beslenme alışkanlığımızı değiştirmek olacaktır. Günümüzde kabul gören en önemli görüş ise insanların yeme alışkanlıklarını fiziksel sağlıklarını korumak adına yüksek miktarda organik besinler yemeye adapte ettiğini gösteriyor. Bu da raf ömrünü uzatmak için paketlenmiş veya kutular halinde satılan işlenmiş gıdaların içerdiği zararlı içeriklerden korunmaya yardımcı oluyor.

Organik ne anlama geliyor?

Terim olarak organik, çiftçilerin ürünlerini özel olarak yetiştirdiği method ya da sebze, meyve, et, tahıl, süt ve süt ürünleri gibi mamüllerini nasıl imal ettiğini belirleyen bir yöntemdir. Organik sebze, meyve ve tahıllar, besin değeri yüksek toprakta yetiştirilir ve konvansiyonel ürünlerden uzak tutulmalıdırlar. Üreticiler zirai ilaçlar, petrol bazlı gübreler, ve atık sulardan kaçınmalı, ayrıca genetiği değiştirilmiş herhangi bir katkı maddesinden de uzak durmalıdırlar.

Neden Organik beslenmeyi tercih etmeliyiz?

Besleyici Faydaları:

Organik yiyeceklerin yetiştiği toprak çeşidi, günümüzde uygulanan methodlardan %50 daha fazla vitamin, mineral ve diğer besleyici içerikleri barındırır. Organik besinler daha yüksek seviyede antioksidan ve vitamin C de dahil olmak üzere gerekli vitaminleri içerir. 

Alerji Azaltıcı Etkisi:

Günümüz tarım methodları içerisinde kullanılan kimyasalların bilinen birçok alerjiyle ilişkisi olduğu düşünülüyor  ve ayrıca kanser ve alzeimer gibi diğer ciddi hastalıklar için de etkisi olduğu biliniyor. Geleneksel ürün yetiştirme methodunda kullanılan zirai ilaç ve gübreler, yiyecekler yetiştikten sonra bile etkisi devam eden sentetik ve toksik kimyasallar içerir. Organik ürünler büyük ölçüde bu tarz kimyasalların sindirilmesine engel olur.

Sağlıklı Kilo Verme:

Beslenme konusundaki yeni trendler, insanların sağlıklı bir kilo ile gelen fiziksel görünüşüne, organik beslenmenin büyük katkısı olduğu yönünde. Açık bir şekilde görülebilir ki, sebze ve meyve bazlı organik beslenmenin, sağlıklı bir şekilde kilo vermeye ve fiziksel olarak fit görünmemize büyük katkısı var.