Türkiye'nin Her Yerine
ÜCRETSİZ KARGO

 x 

Sepetiniz Boş
SEPETİ GÖSTER

Beslenmenin öneminin her geçen gün daha da arttığı bu dönemde hepimiz kaliteli ve güvenli gıda tüketmek istiyoruz. Kaliteli ve güvenli gıdayı bulabilmenin en kolay ve güvenilir yolu ise organik gıdaya ulaşmaktan geçmektedir.

Bu aşamada aklımıza gelen; Ürünlerin gerçekten organik olup olmadığını nasıl anlayabilirim? Doğal ürün ile organik ürün arasındaki fark nedir? Bu ürünler nasıl yetiştiriliyor? Sağlıklı koşullarda paketleme yapılıyor mu? Çocuklarıma güvenle yedirebilir miyim? Organik ürünlerin denetimi nasıl yapılıyor? gibi pek çok sorunun cevabını sizlerle en açık biçimde paylaşıyor olacağız.

Organik tarım ile doğal tarım çok karıştırılmaktadır. Organik tarımın nasıl başladığı ve temel olarak organik ürünler ile doğal ürünleri nasıl ayırmamız gerektiğine bir bakalım.

Organik tarım, Dünya’da özellikle 2.Dünya Savaşı sonrası ölçüsüzce kullanılan gübre ve pestisit (tarımsal ilaçları) sonucu bozulan tarımsal ekosistemi ve insan sağlığını korumak amacı ile geliştirilmiştir. Tamamen katkısız, sağlıklı, bitkisel ve hayvansal ürünlerin üretilmesi yanında, tarımsal ekosistemi de koruyan bir tarım sistemidir. Daha genel bir ifadeyle, hiçbir yapay kimyasal madde kullanılmadan yapılan çiftçiliğe, organik tarım denir. Bu durum ise, üretimden taşımaya kadar her aşamada kontrol edilerek belgelendirilir yani sertifikalandırılır. City Farm, organik gıda denetimi konusunda bakanlık tarafından yetkilendirilmiş sertifikasyon firması olan “IMO-CONTROL Sertifikasyon Tic. Ltd. Şti.” ile çalışmaktadır. Organik ürünlerimiz 01.12.2004 tarihinde çıkarılan “5262 Sayılı Organik Tarım Kanunu” ve 18.08.2010 tarihinde resmi gazetede yayımlanan  “Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmeliğe” uygun olarak organik tarım esaslarına göre yetiştirilir, ambalajlanır ve etiketli olarak satılır.

Organik tarım ile sürekli karıştırılan bir tarımsal faaliyet olan Doğal tarım (naturel tarım) ise, organik tarımdan tamamen farklıdır. Bir arazide, dışarıdan hiçbir kimyasal gübre, ilaç veya hormon kullanılmadan kendi haline yetişen bir bitkinin ürününe doğal ürün denir. Doğal ürünlerin sertifikası bulunmamaktadır. Daha önceden, toprakta birikmiş olan gübre, ilaç ve diğer kimyasal madde kalıntılarının varlığı, doğal olduğunun sonucunu değiştirmez ancak, bu yöntemle elde edilen ürün ORGANİK DEĞİLDİR. Çünkü organik tarımın belirli kuralları olup, bunlara uyulması zorunludur. Bu iki tanım birbirlerinden kesin olarak ayrılmalı ve çok dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki, her organik ürün, doğal (naturel) bir üründür. Ancak, her doğal ürün organik ürün değildir.

City Farm; Türkiye’de organik gıdanın önemine ve gerekliliğine inanmış genç ekibi tarafından yönetilen, Türkiye’nin organik konusunda öncü ve en büyük firmasıdır. Genel Müdürümüz Sayın Ayhan SÜMERLİ, aynı zamanda Türkiye'deki tüm organik ürün üreticilerini ve sanayicilerini bir çatı altında toplayan Organik Ürün Üreticileri ve Sanayicileri Derneği (ORGÜDER)’in başkanıdır.