Türkiye'nin Her Yerine
ÜCRETSİZ KARGO

 x 

Sepetiniz Boş
SEPETİ GÖSTER

Organik Tavuk

4 ŞUBAT 2015 TARİHİNDE ORGANİK TAVUK ÜZERİNE ONLINE OLARAK YAYINLANAN HABER VE ORGÜDER AÇIKLAMASI

'Çok para veriyorsunuz ama hiçbiri organik değil'

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Zooteknik Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, ’organik’ adı altında oldukça yüksek fiyatlara satılan tavuk etinin seri üretiminin imkansız olduğunu, dünyada ve Türkiye’de hormonlu tavuk etinin de olmadığını, her pilice tek tek hormon uygulamanın mümkün olmadığını söyledi.

Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, Çukurova Üniversitesi çatısı altında TUBİTAK desteği ile kurulan AR-GE kümesinde yürüttükleri çalışmalar hakkında açıklama yaptı. Prof. Dr. Kutlu, ’organik tavuk’ ismi altında çok yüksek fiyatlara piliç veya tavuk eti satıldığını belirterek Türkiye’de organik tavuk olmadığını savundu. Organik tavuk üretiminin araştırma bazında kolay, ancak seri üretimde imkansız olduğunu ileri süren Kutlu, "Çünkü bu konuyla ilgili olan mevzuata göre, organik hayvansal üretimde kullanılacak hayvanların ve yemlerin öncelikle organik olması gerekiyor. Türkiye’de organik denilebilecek çiftlik hayvanlarını ancak ve ancak dağa yakın etek bölgelerde, geçit bölgelerinde, orman kenarlarında bulmak mümkün. Onun dışında geniş üretim alanlarında, Ege, Marmara, Çukurova ve İç Anadolu gibi modern tarım uygulamalarının yapıldığı, kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanımının yaygın olduğu bölgelerde yetiştirilen hayvanların ve yemlerinin organikliğinden söz etmek mümkün değil" dedi. Haber için tıklayınız.

ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ HABER MERKEZİ SORUMLUSU MERAL DELEN’İN HAZIRLAMIŞ OLDUĞU BASIN BÜLTENİ AŞAĞIDADIR.

Organik Tavuk Diye Bir Şey Yok…

Son zamanlarda ‘organik’ adı altında oldukça yüksek fiyatlara satılan piliçlerle ilgili Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu’dan ilginç bir açıklama geldi. Organik tavukçuluğun yoğun üretimde imkânsız olduğunu belirten Prof. Dr. Kutlu, “Çukurova ve İç Anadolu gibi bölgelerde yetiştirilen hayvanların ve yemlerinin organikliğinden söz etmek mümkün değil.” dedi.

Sağlıklı beslenme konusunda her geçen gün daha da duyarlı davranmaya başlayan tüketiciler kırmızı ete alternatif olarak, az yağlı ve daha ucuz olduğu gerekçesiyle kanatlı etlerine yöneliyor. Son 20 yıldır bütün dünyada kanatlı eti üretimi ve tüketimi sürekli artış eğilimi gösterirken Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Yemler ve Hayvan Besleme Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, Çukurova Üniversitesi çatısı altında TUBİTAK desteği ile kurulan ar-ge kümesinde önemli çalışmalar yürütüyor. Özellikle kanatlı besleme araştırmalarının yürütüldüğü ar-ge kümesi Türkiye'de emsali olmayan bir altyapıya sahip.

  “Türkiye’de Organik Tavuk Yok.”

Günümüzün trendi olan ‘organik tavuk’ eti ile ilgili açıklama yapan Prof. Dr. Kutlu, bu isim altında çok yüksek fiyatlara piliç veya tavuk eti satıldığını hatırlattı. Türkiye’de organik tavuk olmadığını bildiren Prof. Dr. Kutlu şunları kaydetti;

“Organik tavuk belki araştırma bazında kolay, ancak seri üretimde, marketlerde, satış noktasında organik ürün vermek oldukça zor hatta imkânsız bir faaliyet. Çünkü bu konuyla ilgili olan mevzuata göre, organik hayvansal üretimde kullanılacak hayvanların ve yemlerin öncelikle organik olması gerekiyor. Türkiye'de organik denilebilecek çiftlik hayvanlarını ancak ve ancak dağa yakın etek bölgelerde, geçit bölgelerinde, orman kenarlarında bulmak mümkün. Onun dışında geniş üretim alanlarında, Ege, Marmara, Çukurova ve İç Anadolu gibi modern tarım uygulamalarının yapıldığı, kimyasal gübre ve zirai ilaç kullanımının yaygın olduğu bölgelerde yetiştirilen hayvanların ve yemlerinin organikliğinden söz etmek mümkün değil.”

  “Organik Adı Altında Satılan Tavukların Mevzuata Göre Organik Olmaları İmkânsız.”

“Tavukçulukta da çok değişik organik ürünler olduğunu marketlerde, satış reyonlarında görüyoruz ama bunların ne kadar organik olduğu son derece şüpheli. Etiket fiyatlarına baktığımız zaman dudak uçuklatan rakamlarla satışa sunulduğunu görüyoruz. Bu ürünlerin mevzuata göre organik olmaları hemen hemen imkânsız. Bu ürünlerin organik olduğu belgesi veya sertifikası yok. Yalnızca adı var, üreticiye güvenmekten başka şansınız yok. Modern tarım tekniklerinin uygulandığı ülkemizde organik yem üretimi yapılamamaktadır. Hayvan materyali organik olduğu iddia edilse dahi elde edilen hayvansal ürünün organik olması mümkün değil. Mevzuata göre üretimi yapılan piliç/tavuk eti veya yumurtasının organik olabilmesi için pek çok koşul var; ilk iki koşul yemin ve hayvan materyalinin organik olması. Maalesef ülkemizde bunun ikisi de yok.”

  “Açık Alanda veya Merada Yapılan Tavukçuluk Organik Tavukçuluk Değildir.”

“Ülkemizde açık alanda veya merada yapılan tavukçuluk organik tavukçuluk gibi algılanmakta veya bu yönde algı yaratılmaya çalışılmakta, ürün organik olarak tanıtılmakta, çok yüksek fiyatlarla pazarlanmakta.  Tüketici istismarı olarak da nitelendirilebilecek bu olay, sağlıklı tavuk eti tüketimine de darbe vurmaktadır. Nerede yetiştirildiği, hangi hijyen koşullarında yetiştirildiği, kesilip tüketiciye ulaştırıldığı bilinmeyen bu ürünlere güvenli gıda demek mümkün değil. Konuyla ilgili yapılan araştırmalarda bu tür ürünlerin ciddi mikrobiyolojik riskleri taşıdığı da saptanmış.”

  “Tavukçuluk Sektöründe Hormon ve Antibiyotik Kullanılmıyor”

Tavukçuluk sektöründe hiç bir zaman ‘hormon’ kullanılmadığının altını çizen Prof. Dr. Hasan Rüştü Kutlu, dünyada ve Türkiye’de seri üretim yapılan işletmelerde hormon kullanımının mümkün olmadığını söyledi.

Uzun yıllar ıslah çalışmaları sonucu elde edilen çabuk gelişen ve büyüyen hibritlerle üretimin yapıldığını hatırlatan Prof. Dr. Kutlu açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Piliç eti sektöründe hormon uygulaması dünyada hiçbir yerde yok. Hormon uygulaması olabilmesi için hormonların hayvanlara tek tek enjeksiyonla verilmesi gerekir. 50-100 binlik hayvan kapasitesine sahip bir kümeste tek tek hayvanlara hormon uygulaması yapmak ekonomik olmadığı gibi doğru bir sonuç alınabilecek işlem de değildir.”

“Tavuk Alırken Markalı Ürünler Tercih Edin.”

“Markalı ürünler üretim süreci kontrol altına alındığı için çok daha güvenli. Bakanlık tarafından çok ciddi bir şekilde denetim altında tutuluyor bu konu. Kamuoyunu bilgilendirmemiz gereken en önemli konulardan birisi Türkiye'de üretilen piliç etlerinde hormon olmadığıdır. Markalı ürünlerin çok ciddi denetim altında üretildiği bilinmeli, ette kalıntı bırakan her türlü ilaç ve antibiyotikten ari piliç eti için bu ürünler tercih edilmelidir.  Organik adı altında üretilip satılan piliç veya tavuk etleri kaynağı ve güvenilirliği sorunlu ürünler olup, tüketici sağlığı açısından asla tercih edilmemesi gereken riskli gıdalardır.

Saygılarımla

Meral DELEN

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ)

Haber Merkezi Sorumlusu

ORGÜDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI ŞERİF AYHAN SÜMERLİ’NİN HABER İLE İLGİLİ OLARAK YAPTIĞI AÇIKLAMA

“Dünyaya organik ihracat ederken iç pazardaki karalamaları aşamıyoruz”

Hürriyet Online’da yer alan Adana DHA tarafından kaleme alınan “Çok para veriyorsunuz ama hiçbiri organik deği” başlıklı haberi Organik Ürün Üreticileri ve Sanayiciler Derneği (ORGÜDER) olarak okuduk ve yanlış anlaşılmalara mahal vermemek adına açıklama yapma gereği duyduk.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu'nun (TGDF) ve  Uluslararası Organik Tarım Hareketleri Federasyonu'nun (IFOAM)  üyesi olan ORGÜDER, dünya standartlarında organik tarımı yapılmasını teşvik etme, organik tarım politikalarının yönlendiricisi olma misyonuyla kurulmuştur.

Türkiye Avrupa’nın en önemli organik ham madde tedarikçisidir

Türkiye’de 1986 yılında kuru kayısı, üzüm, fındık gibi ürünlerin organik üretilmesi ve Avrupa’ya ihraç edilmesiyle başlayan organik öykümüz iç pazarın organik tüketmemesi nedeniyle ağırlıklı ihracatla yoluna devam etmiştir. Bugün Türkiye Avrupa’nın önemli bir organik tedarikçisidir.

Kafalar karışıyor

Organikmiş gibi sertifikasız satılan ürünler bizce insan sağlığını tehdit etmektedir.

Dünyaya organik ihraç ediyor, iç pazarda yol alamıyoruz

Türkiye’de dünyaya organik nedir anlatacak ileri bilgi düzeyinde, ciddi üretim kapasitelerine sahip organik üreticiler bulunmaktadır. Biz dünyaya organik ihracatı yaparken iç pazardaki karalamalarla ciddi vakit kaybediyoruz.

Bilinç arttıkça bazı kesimler korkuyor

Organik tüketen bilinçli bir kesim var ve bu kesim her geçen gün daha da genişlemektedir. Organik üretimle ilgili tüketicinin aklını karıştıran bilinçsizce yapılan yanlış yönlendirmelerden uzaklaştığımızda işimiz daha kolaylaşacak. Organik’in pahalı olmasından daha kötüsü organik kelimesinin içinin boşaltılması, köy tavuğu gibi olmayan kavramların ortaya atılması, köyde yetişen her ürünün organik olduğunun iddia edilmesi, doğal adı altında üretilen ürünlerin organiğe rakip gösterilmesi bu sektöre yapılacak en büyük kötülüktür.

ORGÜDER YÖNETİM KURULU BAŞKANI

ŞERİF AYHAN SÜMERLİ